Co je to vlastně tablet?

Jak už samotný název kurzu napovídá – Základy práce s tabletem, účastníci se v průběhu trvání kurzu zabývají zacházením se zařízením, kterému byl dán název tablet. Tablet lze charakterizovat jako mobilní zařízení, tedy lehké a přenosné, jehož základní předností je integrovaný dotykový displej, tedy dotyková plocha, kterou může uživatel ovládat rukou nebo méně či více speciálním stylusem (speciálně upraveným „perem“). Většina tabletů v současnosti má již k dispozici kameru a to jak v přední, tak i v zadní části, či mikrofon i další senzory. Na trhu naleznete relativně rozličné typy tabletů, které se liší svým výrobcem, výkonem, velikostí a dalšími parametry. Kromě těchto technických záležitostí je nutné také pohlížet na samotný operační systém, který tablet využívá.

Aby to nebylo tak jednoduché, tak v současnosti se setkáte ještě s dalšími pojmy:

  • netbook – notebook menších rozměrů
  • smartphone – tzv. chytrý telefon je zařízení, které je malé a přenosné a které umožňuje aktivity obdobné jako tablet. Avšak oproti tabletu nabízí i telefonování a vše s touto funkcí spojeno.
  • phablet – je zařízení na pokryji mezi tabletem a smartphonem, jedná se tedy o zařízení větší smartphone umožňující telefonování, ale zároveň i pohodlné prohlížení webových stránek a snadnější práci než na malém displeji telefonu.
  • all in one počítač (AiO) – jestliže se phablet charakterizuje někde na pomezí smartphonu a tabletu, pak AiO se vytyčuje na hranici mezi počítačem a tabletem. Ve své podstatě se jedná o tablet, ke kterému je různými způsoby přidaná klávesnice.