Android, Windows či iOS?

Každý chytrý telefon nebo tablet využívá určitého operačního systému. Operační systém si v té nejjednodušší formě můžete představit jako základní program, který umí spolupracovat s hardwarem, který se samotným fyzickým vybavením tabletu. Po celou dobu spuštění tabletu nebo jiného zařízení musí být právě operační systém pořád spuštěný a zavádí různé procesy, podle kterých samotné zařízení reaguje a to včetně dotyků a gest, kterými uživatel ovládá tablet. Samozřejmě zprostředkovává také grafické prostředí, ve kterém již může člověk pohodlně pracovat.

Na českém trhu vyskytují tři nejvýznamnější zástupci operačních systémů:

  • Android (Android Inc.),
  • iOS (Apple Inc.)
  • Windows (Microsoft Corporation).

Android je ve své  otevřený operační systém (open source) a svou filozofií se snaží navazovat například na Linux, nebo jiné unixové operační systémy, tedy systémy, které si uživatelé mohou dále upravovat sami. Společnost Android Inc. je sice nejmladší společností ze všech výše zmiňovaných, ale nejvíce progresivní. Vždyť od roku 2012 mnohonásobně vzrostl a roste počet uživatelů zařízení s operačním systémem Android1. A popravdě, kdo by neznal zeleného „robůtka“ ve znaku společnosti. V současnosti nejrozšířenější na dotykových zařízeních se stala verze Jelly Bean, nicméně v červnu 2014 byla představena nová verze se sladkým jménem Lollipop2.

Microsoft Corporation se řadí mezi IT společnost s největší a nejdelší tradicí, prošla mnohými transformacemi a to nemluvě o jejich operačních systémech. Operační programy se samozřejmě zlepšovali např. graficky, ale hlavně uživatelé požadovali nové vlastnosti, např. připojení flash disku, čtení DVD, wi-fi, dotykovost, atd. V současnosti se přistupuje k využívání Windows 8, resp. Windows 8.1, který kromě vlastního využití na PC stanicích se začíná prosazovat i na tabletech a v mobilních telefonech.

Na trh společnost Apple vstoupila hned po společnosti Microsoft, ale z důvodu orientace na americký trh se na Evropský trh dostala podstatně později, přesto její prestiž byla a je velmi dobrá. Její zakladatel, propagátor a visionář Steve Jobs byl obrovskou osobností, která dala vzniknout, resp. patentovat první chytrý telefon (iPhone – 2007) a tablet (iPad – 2010) na tehdejší dobu na vysoké úrovni. Bohužel v současnosti je společnost vnímaná i souvislosti s vysokému množství žalob např. se společností Samsung, kdy se snaží zastavit prodej tabletů této společnosti.

vybráno z článku: The Night sky, zpracovovaným autorkou článku 2014

Každý z operačních systémů má své skalní zastánce i obrovské kritiky. Pro osobní pohodlý je nutné vybrat si takový operační systém, který Vám bude sedět a se kterým se nejlépe sžijete. Jednou z možných kritérií výběru je například i přístup k aplikacím a widgetům prostřednictvím jejich vlastní úložišť: